Časté dotazy k projektu

Časté dotazy k projektu

Nenašli jste informace o projektu Zdravé stromy pro zítřek, které vás zajímaly? Možná najdete odpověď níže mezi nejčastěji kladenými otázkami.

Mohu jako fyzická osoba žádat o ošetření stromu?

Přímo ne, ale můžete zažádat prostřednictvím obce, školy nebo občanského sdružení.

Opravdu mohu žádat jen o ošetření jednoho stromu?

Ano, v projektu je možné žádat pouze o ošetření jednoho vzrostlého stromu. Větší počet stromů od jednoho žadatele je nad rámec kapacity projektu.

Nemám zkušenosti s medializací a propagací. Proč ji musím dělat a co si pod tím mám představit?

Zdravé stromy pro zítřek jsou osvětovým projektem. Snažíme se propagovat včasné a odborné ošetřování stromů. Pozvěte proto na ošetření veřejnost (školy, školky, spolky a další místní obyvatele) i média (regionální rádia, časopisy, noviny, radniční a obecní zpravodaje).

Co se stane, když z objektivních důvodů nemohu splnit požadavek propagace, ke které jsem se zavázal v žádosti?

Pokud se opravdu jedná o objektivní důvody (např. náhlé posunutí data ošetření, zvolení nevhodného dne, zánik média apod.), připouštíme po dohodě nesplnění.

Funguje tento projekt jako grant? Dostanu peníze, za které nechám strom ošetřit?

Arboristé dělají ošetření zdarma a dobrovolně. Proto nedostáváte finanční grant, ale poukaz na ukázkové ošetření certifikovanými arboristy.

Proč musí žadatel platit vazbu? A kolik přibližně vazba stojí?

Projekt Zdravé stromy pro zítřek neprobíhá jako grant. Arboristé zapojení do projektu se pouze zavazují věnovat jeden den své práce ošetření vybraného stromu zdarma. To, jestli vámi přihlášený strom potřebuje vazbu, se dozvíte s předstihem a budete se moci rozhodnout, zda i tak ošetření přijmete. Vazby stojí podle druhu a délky lan v rozmezí od 5 až 20 tisíc Kč.

Je možné přihlásit k ošetření stejný strom jako v minulých ročnících?

Pokud strom nebyl mezi vybranými k ošetření, můžete ho do projektu přihlásit znovu. Pokud vám v předchozí žádosti porota doporučila něco zlepšit, určitě to udělejte. Zvýšíte pravděpodobnost, že se žádost dostane mezi podpořené.

Proč musím dokládat souhlas vlastníka pozemku a jak ho získat?

Z právního hlediska je vlastník pozemku i vlastníkem stromu a nese za něj zodpovědnost. Jestliže si nejste zcela jisti, komu patří pozemek, na kterém strom roste, je třeba nejprve na katastrálním úřadě zjistit majitele, a toho potom požádat o souhlas.

Máte jiný dotaz, na který jste nedostali odpověď. Napište nám!