Zájem o ošetřování vzrostlých stromů stále trvá

Zájem o ošetřování vzrostlých stromů stále trvá

V letošním roce jsme vyhlásili již 7. ročník projektu Zdravé stromy pro zítřek. Jsme rádi, že je stále zájem ošetřovat vzrostlé stromy. Přijali jsme totiž celkem 47 žádostí ze třinácti krajů. Nejvíce žádostí přišlo tradičně ze Středočeského kraje. Nezaháleli však ani v kraji Jihočeském, Ústeckém nebo Jihomoravském.

V budoucím roce v jarních měsících plánujeme ošetřit 10-14 stromů. Každý žadatel však, i v případě nepodpoření žádosti, obdrží hodnocení aktuálního stavu dřeviny. To pomůže  majitelům v budoucí péči o dřeviny.

Projekt Zdravé stromy pro zítřek pomáhá ošetřovat stromy, které jsou pro svou lokalitu nějakým způsobem významné. Zároveň chce vzdělávat majitele stromů, aby o stromy pečovali pravidelně a hlavně odborně, což je zásadní v místech s častým výskytem lidí. Neodborné zásahy totiž mohou strom poškodit, zkrátit jeho život i snížit jeho provozní bezpečnost.

V letošním roce chceme ukázkově ošetřit i jednu alej mladých stromků, na kterých provedeme výchovný řez. Ten je důležitý pro budoucí formování koruny.

Stromy ošetřují arboristé, kteří prošli patřičným vzděláním a vlastní mezinárodní certifikát pro ošetřování stromů European Tree Worker (Evropský arborista).